S. Rannamaa "Kadri" ja "Kasuema"


5/5

Loetud 2022-06-12

Mäletan, et väiksena "Kadri" raamat küll meeldis mulle, kuid oli sellegipoolest minu jaoks natuke igav lugeda. Ei arvanud ma siis ega arva ka praegu, et üks 7.klassi tüdruk võiks niimoodi osata mõelda ja oma tundeid kirja panna. Seevastu "Kasuema" oli minu jaoks juba väiksena põnev ja nüüd suuremana ehk veelgi põnevam lugeda. Ega ma olin juba väiksena üsna arukas, aga pararamatult avastad täiskasvanuna lugedes tegelaskujudel uusi tahke ja omadusi. Ma arvan, et Enrico surm on selle teose peidetud eesmärk, millega lugejad lahterdada ühtedeks või teisteks. Ma arvan, et mul täiskasvanuna võttis isegi silma rohkem märjaks seda peatükki lugedes kui lapsena. Rannamaa ise on arvanud, et see on hea kui nutma ajab, peabki ajama, et siis oled õigel teel. Ma ise mõtlen, et mida see kaastunne küll tegelikult näitab ja aitab? On see üldsegi hea, kui kaasa tunda? Oleme me siis rohkem inimesed? Poiss oli tropp ja käitus tropilt. Kas me peaksime olema suutelised iga inimese puhul mõistma, et tema halva käitumise taga on halb lapsepõlv, olematu emaarmastus ja valed sõbrad ning seega andma talle rohkem andeks kui mõnele heast perest tropile? Kas heast perest tropp on üldsegi selline tropp, kellele peaks olema suuteline kaasa tundma või on tegu lihtlabase tropiga, kes tuleks lihtsalt pikalt saata? Kust need piirid jooksevad?
Mis minu jaoks veel huvitav tundub nende raamatute puhul, on see, kuidas tegelaskujud omandavad lugeja mõtteis kindla välimuse, ehkki raamatutes neid peamiselt oma käitumise järgi kirjeldatud on (muidugi ka minevikku mainitakse).
Mul on kahju, et neist raamatutest pole korralikku filmiseeriat (Kasuema ainetel, küll jah, on midagi tehtud). Samas kas üldse annaks nii inimese mõttemaailma ja hingeeluga seotud teoseid filmiks teha?

"Millega elu hakkama ei saa, sellega saab hakkama lähenev surm."

"Jah, armastus on mõnikord nagu pime muusik, kes mängib oma kõige kirglikumad viisid kurtidele..."

"...ei algagi õnnetute õnnetus iga kord sellest hetkest, kui õnnetus toimub, vaid selle juured on kusagil kaugel meie eluloos."

"...Me astume üksteise poole sisse nagu poodi või kohvikusse ja oleme siiralt imestunud, kui meid sellele vastavalt koheldakse."

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

H. Lofting "Dr Dolittle'i postkontor ja Dr Dolittle'i reisid" ning "Dr Dolittle ja Dr Dolittle'i tsirkus"

J. Peegel "Ma langesin esimesel sõjasuvel"

S. Oksanen "Koertepark"