J. Peegel "Ma langesin esimesel sõjasuvel"


4,5/5

Loetud 2021-08-27

Sellele raamatule hinde panemine oli keeruline. Kuna ma Remarque'i olen läbi lugenud, tekkis selle teose 170 lk jooksul kordi hetki, kus avastasin, et loen üht, aga pilt mis peas jookseb, on vale - pidin endale meelde tuletama, et tegu on ikkagi eesti poistega. Samas kuna ma kogu masenduse olin juba Remarque'i puhul läbi elanud, ei suutnud see raamat enam kivist pisaraid pigistada.
Raamatu puhul meeldis see, et lahtiseid otsi ei jäetud - kõigi elutee kohta oli info kirjas ning mingisugust draamatilist "ja siis me ei näinud teda enam iial" ei olnud.
Oma mõtte andis teos muidugi edasi - kaitstakse viimase hingetõmbeni võõrast maad, kuid milleks ometi?

"Üldse on vist asi nii, et sõda on suur proovikivi, mis eksimatult näitab, mis mees keegi on. Eksimatu seepärast, et ta on - surm ise. Selle palge ees ei saa vist valet ega väärust olla, seal on inimene nii, nagu ta parasjagu on"

"...ütles Ruudi ja avas ranitsa. Kogunesime kõik ümber. Selles oli paar puhast suvepesu, seebikarp käterätt, jalanartsud /... / Aga üsna põhjas, kui ranits selga panna, siis vastu sooja sõduriselga, oli üks paar toasusse /... / ja üks paar suuri sooje hallikirjusid käpikuid, nagu neid oskavad kududa vaid emad /... / Vaikselt tõmbas Ruudi ranitsarihmad kinni. Ilma ühegi lõõbita läksime laiali."

"Käi, käi persse sa, suur ja vägev Saksamaa!"

"Me kaitseme nimelt silda üle selle laia Venemaa jõe, mille nimegi me ei tea"

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

H. Lofting "Dr Dolittle'i postkontor ja Dr Dolittle'i reisid" ning "Dr Dolittle ja Dr Dolittle'i tsirkus"

S. Oksanen "Koertepark"