G. Enders "Võluv soolestik"


5/5

Loetud 2021-11-06

285 lehekülge puhast rõõmu ja lusti. Soolestik on absoluutselt üks alahinnatumaid süsteeme ning tualetis saavutatud kordaminekutest rääkimine on tabu. Sellest on tuline kahju, sest maailm oleks ilmselt hoopis teine kui kõhus toimuvast rääkimine oleks aktsepteeritav. Nt sõbrannaga kohtumist tühistades ei pea enam susserdama, et "oi tead mul on migreen" (ja teisele jääb halb mulje, et miks pagan sa siis valuvaigistit ei võta), vaid saabki otse öelda "kuule pipardasin kogemata toidu üle, hetkel kustutan tulekahju" (ja teine tunneb kaasa).
Isiklikult leian, et antud raamat võiks olla mingis kooliastmes isegi rangelt soovituslik. Söögi alla ja peale räägitakse sellest, et kuidas kontrollida kas inimesel on insult olnud ja millised on südameinfarkti peamised tunnusjooned. Teisalt käib ilmselt terve kari inimesi ringi teadmata milline peaks olema normaalne 💩.
Raamatus käsitletud teemad jagunesid laialt kolmeks - soolestik (nt kuidas istuda potil õigesti, talumatusel ja talumatusel on erinevus), närvisüsteem (nt reisi-kõhukinnisus ning aju vs soolestik) ja mikroobid (tublid ja halvasti käituvad lemmikloomad). Antud trükil on olemas ka neljas ptk - kuhu teadus vahepeal jõudnud on.

Ja nüüd natuke ka minu arvamust soolestiku olulisusest. Meie süda teeb päevad läbi enam-vähem samal kiirusel tööd (va trammile joostes), kopsudes toimub iga päev hapniku ja CO2 vahetus nii nagu peab, meie neerud on tõenäoliselt harjunud meie tarbitava vedelikukogusega ("mees, miks sa rohkem vett ei joo?") ja siis on veel aju, kes istub mäetipus ning tegeleb kuiva aritmeetikaga - kas kõik teevad oma tööd nii nagu peab, palju täna magatud sai ja mis emotsioonid meid täna valdavad.
Ja siis on soolestik - suur ja ilus monstrum meie keha keskpunktis, kes ei tegele ainult toidumassi 💩 töötlemisega (muide raamatus on ka juttu miks just 50 varjundit pruuni), vaid haldab ja organiseerib, määrab meie veregrupi, allergiad ja talumatused, mõjutab depressiooni kulgu, küsib immuunrakkudelt nende päeva kohta jne. Niisiis suurepärane ja tark süsteem, kellega ei maksa riidu minna.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

H. Lofting "Dr Dolittle'i postkontor ja Dr Dolittle'i reisid" ning "Dr Dolittle ja Dr Dolittle'i tsirkus"

J. Peegel "Ma langesin esimesel sõjasuvel"

S. Oksanen "Koertepark"